Garanti Şartları

 

Ürünüm hatalı, ne yapmalıyım?

 

e-atecra.com'dan satılan tüm ürünler, ithalatçı ve imalatçı firmaların güvencesi ve 2 yıl garanti kapsamındadır. Satın aldığınız ürünler kullanım süresi boyunca gerek malzeme ve işçilik, gerekse montaj hatalarından dolayı sorun/aksaklık olursa, ürününüz garanti süresi içinde ücretsiz olarak yetkili servis tarafından tamir edilir. e-atecra.com ürün onarımı yapmamakta, sadece gönderilen arızalı veya hatalı ürünleri, yetkili servislere yönlendirmekte ve sonuç beklemektedir. Bu sürecin daha hızlı ilerleyebilmesi için öncelikli olarak yetkili servislerin tercih edilmesini öneririz.

 

Ürün onarımı için gerekli işlemlerin tarafımızca yapılmasını istiyorsanız 0312 367 33 67 telefondan irtibat kurabilir veya satis@e-atecra.com adresine bildirimde bulunabilirsiniz.

 

Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. 

 

Ayıplı malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo ile gönderdikleri takdirde karşı ödemeli olarak gönderebilirler. Diğer kargo şirketleri ile gönderimlerde, gönderim ücreti müşteriye aittir. Farklı bir kargo firması ile iade halinde, kargo bedeli iade edilecek tutardan düşülecektir.